Savy atsiliepimai iš pirmų lūpų

Paieškojęs „Savy atsiliepimai“ google paieškos sistemoje supratau, jog šia tema dar mažai pasisakiusiųjų. Pirmasis įrašas priklausos konkurencinės platformos Finbee vadovui Laimonui Noreikai. Deja, bet įrašas jau nebeatitinka realybės (komentaruose paprašiau Laimono, jog jis, kaip ir žadėjo, atnaujintų savo pastebėjimus), todėl dalinuosi savo asmeniniais pastebėjimais. Laikui bėgant juos būtinai atnaujinsiu.

Kas yra Savy?

Savy yra pirmoji Lietuvoje tarpusavio skolinimo (p2p lending) platforma. Ji startavo 2014 metų rugpjūčio mėnesį ir stipriai prisidėjo prie šio naujo finansavimo ir investavimo būdo platinimo Lietuvoje. Šios platformos pagalba paprasti žmonės gali nesunkiai tapti investuotojais ir pradėti skolinti kitiems pinigus saugiau ir paprasčiau.

Mano patirtis skolinant per Savy.lt platformą

Šioje platformoje skolinti pinigus pradėjau 2016 metų birželio pabaigoje. Pirmąjam bandymui paskyriau €500. Registracija buvo labai paprasta, nes jau turėjau Paysera sąskaitą ir ten esančių pinigų.

Mano pirmosios investicijos vyko rankiniu būdu į nekilnojamuoju turtu laiduojamas paskolas. Kadangi atsiradusias investavimo galimybes tikrindavau tik ryte ir vakare, netrukus supratau, kad reikia sukonfigūruoti automatinį investavimą. Taip nutiko todėl, jog mažosios (iki €4000) paskolos kurioms laidavimo nereikia būdavo sufinansuojamos per labai trumpą laiko tarpą man apie jas net nesužinojus.

Taipogi dalyvavau ir antrinėje paskolų rinkoje. Kadangi man nebuvo labai aišku kaip situacija klostosi, kai paskolos vėluoja, nusprendžiau nusipirkti keletą vėluojančių investicijų iš kitų investuotojų. Viso investavau į 22 investcijas vėluojančias arba perduotas ikiteisminiam išieškojimui paskolas. Tai man leido suprasti keletą dalykų. Pirma, investuotojai gauna labai mažai informacijos apie paskolos būseną. Vieną paskolą, kuri buvo padengta nekilnojamuoju turtu, man grąžino. Apie gautą sumą supratau tik pamatęs padidėjusią sumą sąskaitoje ir atsidaręs sąskaitos išrašą. Ten man reikėjo pačiam suprasti kas įvyko ir kiek gavau delspinigių. Antra, kai paskolos būsena pasikeičia iš „Paskola vėluoja“ į „Vykdomas ikiteisminis skolos išieškojimas“, gaunamas el. pranešimas.

Savy suteiktų paskolų ataskaita
Mano suteiktų paskolų ataskaita Savy platformoje.

Savy platformos gerosios vietos

 • Geri filtrai antrinėje rinkoje.
  Galima filtruoti pagal paskolos būseną („Laiku“, „Vėluoja“ ir t.t.). Taip pat galima pasirinkti norimą nuolaidos arba premijos kiekį. Tai man leidžia išfiltruota prastas paskolas parduodamas su premija arba labai maža nuolaida. Pasigedau filtro ar yra laiduojama turtu ar ne. Jei matyčiau, kad paskola yra laiduota turtu, būtų didesnė tikimybė kad ją grąžins, tad galėčiau ją nupirkti brangiau (su mažesne nuolaida).
 • Ateina elektroniniai pranešimai, kada paskola yra: (1) pilnai sufinansuojama,  (2) perduota ikiteisminiam išieškojimui ir (3) grąžinta Savy kontrolei, o delspinigiai už pavėluotas dienas sumokėti.
 • Pateikiama bendrinė Savy paskolų statistika.
  Pasigedau procentinių išraiškų ir į excel’į ar google sheets eksportuojamos lentelės, bet šiokia tokia statistika yra geriau nei jokios statistikos. Gera žinia ta, kad jų lentelės nesunkiai kopijuojamos, tad man pavyko jas persikeltį į google sheets dokuementą, jog galėčiau pasidaryti papildomos pageidaujamos statistikos.
 • Galima pradėti investuoti su €5 ir mažiau jei paskolos perkamos antrinėje rinkoje su nuolaida.

Savy atsiliepimai apie vietas, kur būtų galima patobulėti

 • Iš pradžių automatinis investavimas man pasirodė itin sudėtingas.
  Tik atsidarius šį langą mane „užpuolė“ daug įvairiausių pasirinkimų. Nebuvo protingų pasirinkimų pagal nutylėjimą, tad viską reikėjo pažymėti pačiam. Taip pat nebuvo jokio vedlio (be klaustukų su paaiškinimais), kuris paaiškintų kaip viskas veikia.
 • Galima matyti duomenis apie paskolos gavėjus ir kitus investuotojus.
  Nežinau ar taip buvo numatyta, tačiau suinvestavęs į paskolą aš galiu matyti kas yra paskolos gavėjas ir kas man ją pardavė (jei paskola buvo pirkta antrinėje rinkoje). Jeigu platformos kūrėjai norės sužinoti kaip, prašome kreiptis.
 • Perkant paskolas antrinėje rinkoje nėra iš karto aišku kiek laiko atsiskaitymas jau vėluoja.
  Man yra didelis skirtumas, kai paskola vėluoja 16 dienų ir kai ji vėluoja 39 dienas. Dabar šią informaciją turiu skaičiuoti pats.

Savy atsiliepimai – išvados

Kolkas mano Savy atsiliepimai yra teigiami – registracija ir pradžia buvo gana praprasta, o tai yra labai svarbu, norint pritraukti daugiau investuotojų ir leidžiant jiems nebrangiai susipažinti su šia naujove Lietuvoje. Kaip ir minėjau, trūko išsamesnės informacijos įvairiais klausimais, tačiau manaum jog laiko bėgant šie plyšiai bus užpildyti.

Dažnai Užduodami Klausimai (D.U.K.) apie Savy

Skaitydamas internetinius forumus ir bendraudamas su pažįstamais pastebėjau, kad jiems kyla nemažai klausimų ir trūksta dar labai daug informacijos, kuri prasklaidytų neaiškumus. Kolkas žmonėms ją tenka susirasti patiems. Žemiau pateiksiu ir nuolat papildysiu sąrašą klausimų su kuriais susiduriu.

 •  Iš forumuose kylančių komentarų: Kaip Savy ir panašios platformos uždirba pinigus, mat „visos palūkanos atitenka investuotojams“?
  Pinigai yra uždirbami iš paskolos gavėjų. Palūkanos ir mokesčiai puslapyje matome, jog paskolos gavėjas sumoka sutarties sudarymo ir sąskaitos administravimo mokesčius iš kurių ir gyvena Savy platforma.
 • Kiek laiko trunka paskolos būsenos?
  Mano paskaičiavimais būsena „Laiku“ trunka 45 dienas: 30 nuo paskutinio apmokėjimo plius 15 dienų po apmokėjimo dienos iki kol įsijungia būsena „Vėluoja“. Būsena „Vėluoja“ trunka 25 dienas, o ikiteisminis išieškojimas trunka neribotą laiką (nors kažkur skaičiau, jog teisminiui išieškojimui perduodama po 180 dienų, gal kas žinot tiksliau?).

Nekantriai lauksiu jūsų komentarų ar pastabų apie šį darbą ir straipsnį!
Jeigu manote, kad informacija netiksli ar straipsnį reikėtų papildyti – rašykite.